COVID-19Certifikácia overalu MEDIMAN® 2020 potvrdzuje, že jeho použitie je vhodné aj ako ochrana pred ochorením COVID-19.

Overal MEDIMAN® 2020

Overal MEDIMAN® 2020 je unikátny ochranný prostriedok, ktorý bol vyvinutý ako ochrana pred infikovaním sa patogénnymi mikroorganizmami. Certifikácia potvrdzuje jeho antibakteriálnu účinnosť na 99,9%. Sofistikovaný overal nájde uplatnenie všade tam, kde sú osoby vystavené vyššiemu riziku nákazy ako napr. záchranné a policajné zložky.

Použitie

Overal má využitie všade tam, kde je kladený dôraz na vysokú hygienickú ochranu. Najmä v medicíne, výskumných laboratóriách, farmaceutickom a potravinárskom priemysle, pre silové zložky, ale aj v stavebníctve.

Overal MEDIMAN® 2020 spĺňa normu pre ochranný odev Typ 6 (EN 13034+A1) – obmedzená ochrana proti kvapalným chemikáliám, ako aj Typ B – ochrana proti biologickým činiteľom.

Materiál

Overal je vyrobený z viacvrstvovej špeciálne upravenej netkanej textílie z polypropylénu s obsahom striebra. Výrobou technológiami Spun-bond a Melt-blown sa zaručia výnimočné schopnosti tejto textílie. Pridané striebro pôsobí ako prirodzený antibakteriálny prvok. Je to priedušná textília, ktorá zároveň dokáže odvádzať ľudské teplo. Prirodzenou vlastnosťou tohto materiálu je aj veľmi dobrá odpudivosť vody –materiál je hydrofóbny. Táto špeciálna textília v bielom prevedení, použitá na výrobu Overalu MEDIMAN® 2020, je pohodlná na nosenie, bez zápachu, nedráždi pokožku a neobsahuje latex ani sklenené vlákna či iné alergizujúce substancie. To zaručuje dlhodobé nosenie overalu, ktoré je komfortnejšie oproti bežným OOP. Materiál si svoje výnimočné vlastnosti zachováva aj po 15 praniach.

Spun–bond je spôsob výroby netkanej textílie, ktorá nahrádza štandardné bavlnené tkané textílie. Výborné vlastnosťi netkanej textílie sú hlavne pevnosť, prievzdušnosť, vodoodpudivosť a povrchová odolnosť.

Melt–blown je technológia tavenia polymérov využitá pri výrobe Overalu MEDIMAN® 2020. Mikrovlákna sú prúdom vzduchu nanášané na netkanú textíliu a vytvárajú rovnomernú vrstvu. Táto technológia zabezpečí materiálu vynikajúcu filtračnú schopnosť, nasiakavosť a zároveň schopnosť izolovať látku vo vnútri vlákien. Povrch tohto materiálu neprepúšťa vlhkosť, je hladký, pevný a odolnejší voči pretrhnutiu.

Opakované použitieOchranný odev – Overal MEDIMAN® 2020 slúži na viacnásobné použitie. Materiál, z ktorého je ušitý, mu umožňuje opakované použitie a oproti jednorazovým overalom má dlhšiu životnosť. Technológia materiálu netkanej textílie umožňuje overal po praní opakovane použiť až 15x s deklarovanými vlastnosťami OOP kategórie III, typ 6. Dezinfekcia a dekontaminácia nemá zásadný vplyv na antibakteriálne účinky overalu.

Antibakteriálny účinok

Aktívne striebro, ktoré je obsiahnuté v netkanej textílie overalu zabíja baktérie a vírusy. Striebro pri styku s nimi, deaktivuje skelety baktérii (a vírusov), nastáva deštrukcia ich buniek a preto sa nedokážu rozmnožovať a následne hynú.
U ochranného odevu Overal MEDIMAN® 2020 bola za podmienok dynamického kontaktu, hodnotená antibakteriálna aktivita a účinnosť podľa metódy ASTM E 2149.
Dosiahnutá redukcia R (%) je > 99,9.

S kapucňou

Overal MEDIMAN® 2020 s kapucňou (Typ 6 – B)

Verzia overalu s kapucňou zakrýva celú hlavu a priestor na tvár je lemovaný jemnou gumičkou. Je určený ako ochrana používateľa pre obmedzené použitie proti kvapalným chemikáliám.

S golierom

Overal MEDIMAN® 2020 s golierom (Typ PB [6])

Overal s vyvýšeným stojatým golierom ako aj ďalšie odevné súčasti poskytujú ochranu proti penetrácii kvapalných chemikálií. Tento typ odevu má za cieľ chrániť pred možnou expozíciou v menšom množstve postreku alebo náhodných malých objemov kvapalín alebo ako ochrana používateľa pre obmedzené použitie proti infekčným agens (chorôb). Medzi infekčné agensy – choroby patria napr. baktérie, jednobunkové eukaryontné organizmy, vírusy, viroidy atď.

Starostlivosť


Čistenie

Overal MEDIMAN® 2020 odporúčame po každom použití vyčistiť podľa potreby a rozsahu znečistenia. Čistenie je možné vykonať buď ručným spôsobom alebo v domácej, prípadne priemyselnej práčke pri teplote 40-50°C. Odstreďovanie odporúčame zvoliť maximálne na 800 ot./min. Pranie má byť šetrné, bez použitia agresívnych pracích prostriedkov, bez fosfátov. Pri čistení odporúčame použiť mydlo s antibakteriálnym obsahom (kozmetické mydlo na ruky a tvár), vhodný je aj špeciálny gél určený na outdoorové oblečenie s membránou.


Sušenie

Po vyčistení je potrebné overal voľne vysušiť v rozprestretom stave (napr. na ramienku vešiaka). Nie je dovolené a neodporúča sa, sušiť v mechanickej alebo automatickej bubnovej sušičke. Takisto je potrebné materiál overalu chrániť pred kontaktom s teplými povrchmi ako napr. žehlička alebo teplovzdušný fén.

Overal sa nesmie žehliť!!!

Nedodržaním odporúčaní ošetrovania overalu výrobcom môže mať za následok jeho trvalé poškodenie a stratu jeho ochranných vlastností.


Dezinfekcia / dekontaminácia

Dezinfekcia alebo dekontaminácia overalu prebieha buď postrekom dezinfekčnej zmesi určenou na rýchlu dezinfekciu plôch a predmetov, povrchov zdravotníckych prostriedkov alebo ponorením do vodného roztoku. Roztok by nemal obsahovať viac ako 70% alkoholu v kombinácii peroxidu vodíka a 30% vody.


Sterilizácia

Na sterilizáciu môžeme použiť parné autoklávy, generátor ozónu, UV-C germicídne svietidlo, alebo prístroj na výrobu suchej hmly.

VeľkostiUrčite Vám padne!

Overal sa vyrába v rôznych veľkostiach, aby bol jeho strih pohodlný a pri práci neobmedzoval v pohybe. Máte na výber z 8 konfekčných veľkostí:

XXS – XS – S – M – L – XL – XXL – 3XL.

Tabuľka veľkostí

Strih

Overal MEDIMAN® 2020 sa vyrába len v bielom prevedení so zapínaním pomocou zipsu v prednej, hornej časti overalu.
Zips v hornej časti overalu(v oblasti bokov a hrudníka) je prekrytý dvoma proti sebe orientovanými a prekrývajúcimi sa chlopňami, ktoré zabezpečujú dostatočnú ochranu proti postreku – penetrácii obmedzeného množstva kvapalných chemikálií a baktérií.
Elastické gumičky sú umiestnené v zadnej časti hlavy, na úrovni krku a pásu pre lepší komfort používateľa. Gumičky sú pre maximálnu ochranu používateľa aj na konci rukávnikov a v spodnej časti nohavíc v oblasti členkov.

Upozornenie: Ochranný odev nechráni oči, tvár, ruky a chodidlá používateľa, preto je nevyhnutné používať ďalšie ochranné prostriedky!

Ekológia

Fakt, že Overal MEDIMAN® 2020, vyrobený so špeciálnej textílie s obsahom striebra, si zachováva svoje vlastnosti aj po 15 praniach z neho robí unikátny výrobok, ktorý zanecháva výrazne menšiu ekologickú stopu ako pri používaní iných OOP. Povrch Overalu MEDIMAN® 2020 je oproti bežným overalom bez obsahu PVC, čo mu zaručuje priedušnosť a znižuje sa tým aj podiel škodlivých plastov v ňom obsiahnutých.

Opakovaným nosením tohto overalu minimalizujete odpad a chránite našu planétu.

Recyklácia

Overal MEDIMAN® 2020 je možné po skončení jeho životného cyklu po vyčistení používať ako bežný pracovný odev, ktorý chráni oblečenie pred nečistotami.
V prípade potreby jeho definitívnej likvidácie je možné ho po vyčistení vložiť do bežného komunálneho odpadu.

F.A.Q. – Často kladené otázky


Ako dlho môžem nosiť overal?

Overal MEDIMAN® 2020 je ochranným prostriedkom po celú dobu jeho nosenia. Vďaka svojej priedušnosti je možné ho nosiť celý deň. Odporúčame ho po každom dni vyčistiť. Po 15 praniach sa klasifikácia osobného ochranného prostriedku Overal MEDIMAN® 2020 z testovaného typu 6 mení na kategóriu bežného pracovného odevu, ktorý sa dá použiť napr. pri maľovaní, lakovaní, brúsení atď.


Do akého prostredia môžem Overal MEDIMAN® 2020 použiť?

Overal MEDIMAN® 2020 je kategórie OOP III a slúži na ochranu používateľa pre obmedzené použitie proti kvapalným chemikáliám typu6 (ochranná kombinéza s kapucňou) a typ PB[6] (ochranná kombinéza s golierom a ďalšie odevné súčasti) ako ochrana proti penetrácií kvapalných chemikálií (tento typ odevu má za cieľ chrániť pred možnou expozíciou menšom množstve postreku alebo náhodných malých objemov kvapalín) (ochranný odev) ako ochrana užívateľa pre obmedzené použitie proti bakteriálnej penetrácii infekčných nákaz (typ6-B – ochranná kombinéza s kapucňou, typ PB[6] – ochranná kombinéza bez kapucne.


Môžem overal prať?

Áno. Čistenie je možné vykonať buď ručným spôsobom alebo v domácej, prípadne priemyselnej práčke pri teplote 40-50°C. Odstreďovanie odporúčame zvoliť maximálne na 800 ot./min.


Akým čistiacim prostriedkom môžem overal oprať?

Pranie má byť šetrné, bez použitia agresívnych pracích prostriedkov, bez fosfátov. Pri čistení odporúčame použiť mydlo s antibakteriálnym obsahom (kozmetické mydlo na ruky a tvár), vhodný je aj špeciálny gél určený na outdoorové oblečenie s membránou. Chemické čistenie a prostriedky na bielenie môžu overal trvalo poškodiť, preto ich neodporúčame používať.


Koľko krát môžem overal oprať?

Overal je možné prať dlhodobo – do jeho mechanického zničenia. Na to, aby spĺňal certifikované vlastnosti OOP kategórie III, typ 6, je možné overal oprať do 15 krát.
Vysvetlenie:
Overal pri praní do 5 krát spĺňa certifikované vlastnosti triedy 5 podľa normy EN 14126. Praním ďalších 10 krát sa zníži trieda odolnosti na triedu 2 podľa normy EN 14126. Po 15-tich cykloch prania sa overal radí do kategórie ako bežný pracovný odev.


Môžem overal sušiť v sušičke?

Nie. Nie je dovolené a neodporúča sa, sušiť v mechanickej alebo automatickej bubnovej sušičke. Overal sa môže trvalo znehodnotiť a stratiť svoje ochranné účinky.


Môžem overal sušiť na radiátore?

Nie. Odporúčame overal sušiť voľne rozprestretý, zavesený na ramienku vešiaka alebo lanku sušiaka. Nevystavujte overal priamemu slnečnému žiareniu a to ani krátkodobo. Takisto nie je dovolené materiál overalu sušiť teplovzdušným fénom.


Môžem overal žehliť?

Nie. Zákaz žehlenia!!! Overal sa môže trvalo znehodnotiť a stratiť svoje ochranné účinky.


Stačí overal len dezinfikovať, keď nie je viditeľne znečistený?

Áno. Baktérie a vírusy sú ľudským okom neviditeľné, bez farby a zápachu. Overal je možné dezinfikovať/dekontaminovať buď postrekom dezinfekčnej zmesi určenou na rýchlu dezinfekciu plôch a predmetov, povrchov zdravotníckych prostriedkov alebo ponorením do vodného roztoku. Odporúčaná dezinfekčná zmes by nemala presiahnuť 70% alkoholu, v kombinácii peroxidu vodíka a 30% vody.

Ďalej je možné použiť na sterilizáciu parné autoklávy, generátor ozónu, UV-C germicídne svietidlo, alebo prístroj na výrobu suchej hmly.


Musím mať okrem overalu aj iné ochranné pomôcky?

Áno. Overal nechráni tvár, oči, ruky, a chodidlá používateľa, preto je nevyhnutné používať ďalšie ochranné pomôcky!


Môžem si dať overal v extrémne teplom počasí aj na nahé telo?

Overal MEDIMAN® 2020 je pohodlný na nosenie, vyrobený z jemného nedráždivého materiálu bez zápachu, šetrný je k pokožke, neobsahuje latex ani sklenené vlákna ani iné alergizujúce substancie. Tieto vlastnosti sú preukázané klinickými skúškami a je preto možné overal nosiť tak, že je v priamom styku s pokožkou. Je na samotnom používateľovi a jeho komforte či bude pod overalom nosiť iné kusy oblečenia.


Čo v prípade, že sa oblejem?

Materiál Overalu MEDIMAN® 2020 je hydrofóbny (vodoodpudivý). Tekutina v menšom množstve stečie po povrchu overalu a nevsiakne sa do overalu. Overal však neslúži ako ochrana pred dažďom alebo na prácu v prostredí s extrémne zvýšenou vlhkosťou.